Yaşıl iş yerləri və bacarıqların inkişafı sahəsində BƏT-lə gələcək əməkdaşlıq müzakirə edilib
COP29 tədbiri çərçivəsində Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) ilə birgə təşkil olunan “Hər kəsə ədalətli keçid üçün nəzəriyyədən təcrübəyə doğru” adlı tədbirdə iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan BƏT-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Beate Andreslə 5 saylı Bakı DOST Mərkəzində görüş olub.
Görüşdə BƏT-in Moskva Ofisinin direktoru Mixail Puşkin və BƏT-in Azərbaycandakı milli əlaqələndiricisi Yaşar Həmzəyev də iştirak ediblər. Qonaqlar əvvəlcə DOST mərkəzində göstərilən xidmətlərlə tanış olublar.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Prezident İlham Əliyevin 9 avqust 2018-ci il tarixli Fərmanına əsasən yaradılan DOST Agentliyi və DOST Mərkəzləri barədə məlumat verib. O, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü olan, sosial xidmətlərin “bir pəncərə”dən, vətəndaş məmnunluğuna uyğun göstərilməsinə imkan verən DOST konsepsiyasının üstünlükləri və beynəlxalq uğurlarını diqqətə çatdırıb.
Qonaqlar üçün DOST konsepsiyası və sosial sahədə tətbiq olunan geniş elektronlaşma proqramına dair təqdimatlar edilib.
Keçirilən görüşdə ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi COP29-un, habelə bu tədbir çərçivəsində yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçidin təmin olunması ilə bağlı aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ölkəmizin BƏT-lə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsini qeyd edən S.Babayev Azərbaycanın həmin Təşkilatın 60-dək Konvensiyasına, o cümlədən 10 fundamental Konvensiyasından artıq 9-na qoşulduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, BƏT-lə birgə ötən dövrdə Layiqli Əmək üzrə iki Ölkə Proqramı uğurla icra olunaraq, növbəti Ölkə Proqramının layihəsi hazırlanıb.
Ötən ay İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Bakıda yerləşən Əmək Mərkəzi ilə BƏT-in İtaliyanın Turin şəhərindəki Beynəlxalq Təlim Mərkəzi arasında əməkdaşlıq sənədinin imzalanmasının da əlaqələrin inkişafında əhəmiyyəti qeyd edilib. İqlim dəyişikliyi kontekstində, yaşıl iqtisadiyyata əmək bazarında ədalətli keçidlə bağlı olaraq da bu Təşkilatla əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyi bildirilib.
B.Andres Azərbaycanın əmək və məşğuluq sahələrində aparılan islahatlar prosesində BƏT-lə davamlı və səmərəli əməkdaşlığından məmnunluq ifadə edib.  Görüşdə yaşıl iqtisadiyyata keçidlə əlaqədar yaşıl iş yerləri və bacarıqların inkişafı sahəsində gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

В рамках мероприятия COP29, организованного совместно с Международной организацией труда (МОТ) на тему "От теории к практике для справедливого перехода", в Баку состоялась встреча с региональным директором МОТ по Европе и Центральной Азии Беате Андрес в центре DOST № 5.
На встрече также присутствовали директор московского офиса МОТ Михаил Пушкин и национальный координатор МОТ в Азербайджане Яшар Хамзаев. Гости сначала ознакомились с услугами, предоставляемыми в Центре DOST.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев рассказал о создании Агентства DOST и Центров DOST на основе Указа Президента Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года. Он также отметил преимущества концепции DOST, инициированной Первым вице-президентом Мехрибан ханум Алиевой, которая позволяет предоставлять социальные услуги через "единое окно" с учетом удовлетворённости граждан, а также подчеркнул международные успехи этой концепции.
Для гостей были представлены концепция DOST и широкая электронная программа, внедряемая в социальной сфере. В ходе встречи было подчёркнуто значение проведения COP29 в нашей стране, а также важность обсуждений в рамках мероприятия по обеспечению справедливого перехода к зелёной экономике.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев отметил успешный опыт сотрудничества Азербайджана с МОТ, подчеркнув, что наша страна присоединилась к 9 из 10 фундаментальных Конвенций МОТ и почти 60 другим Конвенциям этой организации. Также было отмечено, что совместно с МОТ успешно реализованы две Национальные программы по достойному труду, а проект следующей программы уже подготовлен.
Отмечена важность подписания соглашения о сотрудничестве между Центром труда Исламской Организации Сотрудничества, расположенным в Баку, и Международным обучающим центром МОТ в Турине, Италия, как значимого шага в развитии отношений. Также подчёркнуто, что в контексте изменения климата особое внимание уделяется сотрудничеству с МОТ в вопросах справедливого перехода на рынок труда в рамках зелёной экономики.
Беате Андрес выразила удовлетворение продолжительным и эффективным сотрудничеством Азербайджана с МОТ в процессе реформ в сфере труда и занятости.
На встрече также были обсуждены вопросы будущего сотрудничества в области развития "зелёных" рабочих мест и навыков, связанных с переходом к зелёной экономике.