Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığı təmin edilir
DOST Agentliyi və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə icra etdiyi “Əlilliyi olan gənclərin sosial-iqtisadi fəallığına dəstək” layihəsi davam edir.
Tələbələrin Akselerasiya Proqramı çərçivəsində layihənin 2 nəfər benefisiarı “PAŞA Həyat Sığorta” ASC-nin Maliyyə departamenti və İT xidmətləri və dəstək departamentində əmək fəaliyyətinə cəlb olunub. Gənclər müasir iş mühitində öz bacarıqlarını inkişaf etdirərək, əmək bazarına inteqrasiya olmaq və daha yüksək peşəkar mövqelərə yiyələnmək üçün vacib imkanlar əldə ediblər.
Proqramın digər tərəfdaşı "STEP IT Academy" tərəfindən gənclərə texniki sahələrdə müasir bilik və bacarıqların əldə edilməsini hədəfləyən təlimlər təşkil olunub. Qrafik dizayn və digər sahələr üzrə peşəkar təlimlərə qatılan gənclər uğurlu nəticələrinə görə sertifikatla təltif olunublar.
Layihənin məqsədi əlilliyi olan gənclərin əmək bazarının tələblərinə uyğun işçi qüvvəsinə çevrilməsi, məşğulluq imkanlarının və bacarıqlarının artırılması, müvafiq təcrübə imkanlarının yaradılması, əlilliklə bağlı cəmiyyətdə mövcud olan mənfi davranış və stereotiplərin dəyişdirilməsidir.

Обеспечивается социально-экономическая активность молодежи с инвалидностью
Проект «Поддержка социально-экономической активности молодежи с инвалидностью», реализуемый Агентством DOST совместно с Государственным агентством занятости, продолжает свою деятельность.
В рамках Программы акселерации студентов два бенефициара проекта были трудоустроены в Финансовый департамент и Департамент ИТ-услуг и поддержки ОАО «PASHA Life Insurance». Работая в современной профессиональной среде, молодые участники получили ценные возможности для развития своих навыков, интеграции в рынок труда и продвижения по карьерной лестнице.
Другим партнёром программы выступила STEP IT Academy, которая организовала обучающие курсы, направленные на предоставление молодежи современных знаний и навыков в технических областях. Участники, прошедшие профессиональное обучение по графическому дизайну и другим направлениям, были награждены сертификатами за достигнутые результаты.
Цель проекта — содействие профессиональному развитию молодежи с инвалидностью, повышение их конкурентоспособности на рынке труда, предоставление практических возможностей для трудоустройства, а также формирование позитивного общественного восприятия и преодоление стереотипов, связанных с инвалидностью.