Füzulidə DOST məntəqəsi fəaliyyətə başladı
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə DOST xidmətləri şəbəkəsinin qurulması istiqamətində növbəti addım olaraq Füzuli şəhərində Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin DOST məntəqəsi fəaliyyətə başlayıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Samir Hümbətov məntəqədə yaradılan şəraiti və xidmətlərin göstərilməsi prosesini nəzərdən keçiriblər. DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov DOST məntəqəsi barədə məlumat verib.
Anar Əliyev DOST konsepsiyasının Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq son illər aparılan sosial islahatların mühüm uğurlarından biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST modeli əsasında artıq Füzulidə də dövlət sosial xidmətləri “bir pəncərə”dən, müasir, çevik və şəffaf, vətəndaş məmnunluğuna uyğun göstərilir.
Nazir yeni DOST məntəqəsində daim yüksək səviyyədə xidmətlərin göstərilməsi, habelə məşğulluqla bağlı müraciət edən sakinlərin aktiv məşğulluq proqramlarına cəlb edilmələri və s. barədə tapşırıqlarını verib.
Böyük Qayıdış Proqramına uyğun olaraq dogma yurd yerlərinə qayıdan insanların DOST xidmətləri ilə əhatə edilmələri üçün ardıcıl işlər aparılır. Belə ki, 2022-ci ildə Zəngilanın Ağalı kəndində “Smart DOST” məntəqəsi, 2023-cü ildə Bərdədə 10 rayon və şəhərin (Bərdə, Tərtər, Ağcabədi, Ağdam, Füzuli, Xocalı, Şuşa, Xocavənd, Ağdərə, Xankəndi) sakinlərinə xidmət göstərən Qarabağ Regional DOST Mərkəzi və 2024-cü ildə onun Şuşada filialı, bu ilin avqust ayında Kəlbəcərdə DOST məntəqəsi açılıb.
Füzuli DOST məntəqəsinin fəaliyyətə başlaması bu istiqamətdə növbəti addımdır. Məntəqə mobillik və konstruktivlik elementləri ilə müasir üslubda layihələndirilib.
Burada həmçinin, məşğulluq xidmətlərinin və KOBİA tərəfindən kiçik və orta biznesin inkişafının dəstəklənməsi istiqamətində xidmətlərin göstərilməsi, gün ərzində orta hesabla 120-dək vətəndaşın qəbulu nəzərdə tutulur. Məntəqədə DOST Agentliyinin 160 xidmətindən 125-i Füzuli sakinlərinə təqdim ediləcək.

Центр DOST начал работу в Фузули
В качестве следующего шага по созданию сети услуг DOST в освобождённых территориях, в городе Фузули начала свою работу DOST-отделение при Карабахском региональном центре DOST.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики по районам Агдам, Фузули и Ходжавенд Эмин Гусейнов, а также первый заместитель председателя правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (SMBDA) Самир Гумбатов ознакомились с условиями работы нового центра и процессом предоставления услуг. Председатель правления Агентства DOST Фарид Мамедов представил информацию о центре.
Анар Алиев подчеркнул, что концепция DOST является одним из значимых достижений социальных реформ последних лет в соответствии с указаниями Президента Ильхама Алиева. Он отметил, что на основе модели DOST, инициированной Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, государственные социальные услуги в Фузули теперь предоставляются через "единую точку обслуживания" — современно, оперативно, прозрачно и с учётом удовлетворённости граждан.
Министр дал указания о постоянном предоставлении высококачественных услуг в новом DOST-центре, а также о привлечении жителей, обращающихся по вопросам занятости, к активным программам трудоустройства.
В соответствии с Программой Великого Возвращения ведётся последовательная работа по обеспечению доступа людей, возвращающихся в свои родные места, к услугам DOST. Так, в 2022 году в селе Агалы Зангиланского района открылось «Smart DOST»-отделение; в 2023 году был создан Карабахский региональный центр DOST, обслуживающий жителей 10 районов и городов (Барда, Тертер, Агджабади, Агдам, Фузули, Ходжалы, Шуша, Ходжавенд, Агдере и Ханкенди); в 2024 году открылось его отделение в Шуше; а в августе этого года — DOST-отделение в Кельбаджаре.
Открытие DOST-центра в Фузули стало следующим шагом в этом направлении. Центр спроектирован в современном стиле с элементами мобильности и конструктивности.
Здесь также будут предоставляться услуги по трудоустройству и поддержке развития малого и среднего бизнеса через SMBDA. Планируется обслуживание в среднем до 120 граждан в день. Из 160 услуг Агентства DOST 125 будут доступны жителям Фузули.