2025-ci ildə DOST mərkəzlərində 900 minə yaxın, ümumilikdə ötən dövrdə 4,1 milyondan çox vətəndaşa xidmət göstərilib. Vətəndaşların DOST xidmətlərindən məmnunluq səviyyəsi 98 faizdən çoxdur.
Bunu DOST Agentliyində 2025-ci ilin yekunları və 2026-cı il üzrə hədəflərə dair keçirilən mətbuat konfransında Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov bildirib.
Qeyd olunub ki, DOST Agentliyi Prezident İlham Əliyevin 9 avqust 2018-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb və 2019-cu ilin may ayında ilk DOST mərkəzi açılıb. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü olan DOST konsepsiyası vətəndaşlara 162 dövlət sosial xidmətinin “bir pəncərə”dən, modern və çevik, şəffaf mexanizmlər üzərində təqdim edilməsinə imkan verir.
Mətbuat konfransında DOST mərkəzləri şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində işlərin davam etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, 2025-ci ildə Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin Kəlbəcər və Füzuli xidmət məntəqələri, bu ay isə Tərtər filialı istifadəyə verilib. Ümumilikdə indiyədək Bakı və bölgələrimizdə 7 DOST Mərkəzi, 2 DOST filialı, “Smart DOST” xidmət məntəqəsi, 2 DOST məntəqəsi istifadəyə verilib. Hazırda Naxçıvan, Quba, Sabirabad, Sumqayıt, Gəncə və Masallıda da DOST mərkəzlərinin, habelə bir sıra bölgələrdə DOST filallarının yaradılması üçün layihə, təmir-tikinti işləri aparılır. 2030-cu ilədək 14 regional DOST mərkəzi və 64 filialın istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub.
DOST Çağrı Mərkəzi 142 tərəfindən 2025-ci ildə 1,5 milyon, ümumən ötən dövrdə isə 8,3 milyondan çox vətəndaş müraciəti cavablandırılıb. Vətəndaşların bu xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 95% təşkil edib. Çağrı Mərkəzinə zəng edənlərin cavab üçün orta gözləmə müddəti 51 saniyə, orta xidmət müddəti isə 3 dəqiqə 7 saniyə olub.
Fərid Məmmədov DOST Agentliyinin fəaliyyətinin beynəlxalq arenada da yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib. Agentlik indiyədək 36 beynəlxalq keyfiyyət və mükəməllik sertifikatına layiq görülüb. Ötən il DOST modelinin Rumıniya, Serbiya və Xorvatiyada tətbiqi məqsədilə bu ölkələrin müvafiq qurumları ilə işgüzar əlaqələr qurulub, "bir pəncərə" sisteminin tətbiqi istiqamətində Özbəkistan və Moldova ilə əməkdaşlıq davam etdirilib.
Hesabat dövründə həmçinin DOST Agentliyinin təşəbbüsü ilə Bakıda “SOCGOV 2025: Süni intellekt insan və transformasiya üçün” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. 20 ölkədən 430 nəfərə yaxın şəxsin iştirak etdiyi konfransın məqsədi yerli və beynəlxalq ekspertləri bir araya gətirməklə sosial xidmətlər sahəsində sürətli inkişaf perspektivlərinin qiymətləndirilməsi, innovativ yanaşmaların, süni intellekt alətlərinin və müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi ilə gələcək inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsi olub.
Mətbuat konfransında 2026-cı il üzrə qarşıda duran hədəflərdən bəhs olunub, media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Daha sonra DOST Agentliyinin 3 istiqamət
üzrə layiq görüldüyü sertifikatlar sertifikalaşdırma təşkilatlarının nümayəndələri tərəfindən Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədova təqdim olunub.
DOST Agentliyi hər üç istiqamət üzrə bütün mərhələləri uğurla keçib. ISO sertifikatları 2028-ci ilin sonunadək etibarlıdır. Bu standartların tətbiqi DOST Agentliyi və DOST mərkəzlərinin işini daha da yaxşılaşdırmağa, xidmət keyfiyyətini yüksəltməyə imkan verəcək.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə də DOST Agentliyi LRQA sertifikatlaşdırma təşkilatı tərəfindən 4 istiqamət üzrə ISO sertifikatlarına layiq görülüb.

В 2025 году в центрах DOST было оказано услуг почти 900 тысячам граждан, а в целом за прошедший период — более 4,1 миллиона человек. Уровень удовлетворенности граждан услугами DOST превышает 98 процентов.
Об этом заявил председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов на пресс-конференции, посвященной итогам 2025 года и целям на 2026 год, состоявшейся в Агентстве DOST.
Было отмечено, что Агентство DOST создано Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 августа 2018 года, а первый центр DOST был открыт в мае 2019 года. Концепция DOST, инициированная Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, позволяет предоставлять гражданам 162 государственные социальные услуги по принципу "единого окна" на основе современных, гибких и прозрачных механизмов.
На пресс-конференции подчеркнуто, что работа по расширению сети центров DOST продолжается. Сообщено, что в 2025 году были введены в эксплуатацию сервисные пункты Кяльбаджар и Физули Карабахского регионального центра DOST, а в текущем месяце — Тертёрский филиал. В целом на сегодняшний день в Баку и регионах функционируют 7 центров DOST, 2 филиала DOST, сервисный пункт "Smart DOST" и 2 сервисных пункта DOST. В настоящее время в Нахчыване, Губе, Сабирабаде, Сумгайыте, Гяндже и Масаллы, а также в ряде других регионов ведутся проектные, ремонтно-строительные работы по созданию новых центров и филиалов DOST. До 2030 года планируется ввод в эксплуатацию 14 региональных центров DOST и 64 филиалов.
В 2025 году Call Center DOST 142 обработал 1,5 миллиона обращений граждан, а в целом за прошедший период — более 8,3 миллиона обращений. Уровень удовлетворенности граждан данными услугами составил 95 процентов. Среднее время ожидания ответа для звонящих в Call Center составило 51 секунду, средняя продолжительность обслуживания — 3 минуты 7 секунд.
Фарид Мамедов отметил, что деятельность Агентства DOST высоко оценивается и на международной арене. На сегодняшний день Агентство удостоено 36 международных сертификатов качества и совершенства. В прошлом году были налажены деловые связи с соответствующими структурами Румынии, Сербии и Хорватии с целью внедрения модели DOST, а сотрудничество с Узбекистаном и Молдовой в направлении применения системы "единого окна" было продолжено.
В отчетном периоде по инициативе Агентства DOST в Баку также состоялась международная конференция "SOCGOV 2025: Искусственный интеллект для человека и трансформации". Целью конференции, в которой приняли участие около 430 представителей из 20 стран, стало объединение местных и международных экспертов для оценки перспектив ускоренного развития в сфере социальных услуг, а также определения будущих путей развития за счет внедрения инновационных подходов, инструментов искусственного интеллекта и современных технологий.
На пресс-конференции были озвучены цели на 2026 год и даны ответы на вопросы представителей средств массовой информации.
В завершение мероприятия представители сертификационных организаций вручили председателю Правления Агентства DOST Фариду Мамедову сертификаты, подтверждающие соответствие Агентства стандартам ISO 9001:2015 (Система менеджмента качества) и ISO 10002:2018 (Управление удовлетворенностью клиентов и обработкой жалоб), выданные британской организацией GCL International, а также стандарту ISO 37001:2025 (Система менеджмента противодействия коррупции), сертифицированному турецкой организацией MSC.
Агентство DOST успешно прошло все этапы сертификации по трем направлениям. ISO-сертификаты действительны до конца 2028 года. Внедрение данных стандартов позволит повысить эффективность деятельности Агентства DOST и центров DOST, а также качество предоставляемых услуг.
Напомним, что в 2022 году Агентство DOST также было удостоено ISO-сертификатов по четырем направлениям сертификационной организацией LRQA.