Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi yeni “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanunla Məcəllədə sosial müdafiənin səmərəli aləti sayılan minimum əməkhaqqının məbləğinə baxılmasının dövriliyini təmin edən dəyişiklik edilib.
Dövlətimizin başçısı “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il 13 fevral tarixli 354-VIIQD nömrəli Qanununun tətbiqi və “Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin təsdiq edilməsi, qüvvəyə minməsi və bununla bağlı hüquqi tənzimləmə məsələləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1999-cu il 15 aprel tarixli 122 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi haqqında” Fərman da imzalayıb.
Son illər dövlətimizin başçısının tapşırıqları əsasında aparılan ardıcıl sosial islahatlar çərçivəsində sosial ödənişlərdə ciddi artımlara nail olunub. O cümlədən, bu islahatlar minimum əməkhaqqının da 3,1 dəfə artırılmasına imkan verib.
Yeni qanunvericilik aktları ilə Əmək Məcəlləsinə minimum əmək haqqının məbləğinə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin təkliflləri əsasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ildə bir dəfədən az olmayaraq yenidən baxılmasını nəzərdə tutan cümlə əlavə edilib.
Bu dəyişiklik əmək sahəsində milli qanunvericiliyin beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirilməsində daha bir addım olmaqla, Azərbaycanda işçilərin minimum yaşayış səviyyəsini təmin edən minimum əməkhaqqı məbləğində ardıcıl artım dinamikasının qarşıdakı dövrdə də uğurla davam etməsinə imkan yaradır.
Qeyd edək ki, minimum əmək haqqı “Yaşayış minimumu haqqında” Qanuna uyğun olaraq ixtisassız əməyə və xidmətə görə aylıq əmək haqqının ən aşağı səviyyəsini müəyyən edən sosial normativdir. Aylıq iş vaxtı normasını işləmiş və əmək funksiyasını yerinə yetirmiş işçinin aylıq əmək haqqı dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş minimum əmək haqqı məbləğindən aşağı ola bilməz.

В Трудовой кодекс внесено положение о пересмотре минимальной заработной платы не реже одного раза в год
23 февраля 2026, 15:35
В соответствии с новым законом "О внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики", утвержденным Президентом Ильхамом Алиевым, были внесены изменения в Кодекс, обеспечивающие периодический пересмотр минимальной заработной платы, которая считается эффективным инструментом социальной защиты.
Глава государства также подписал указ о внесении изменений в Указ Президента № 122 от 15 апреля 1999 года "О применении Закона Азербайджанской Республики "Об утверждении, вступлении в силу и правовом регулировании Трудового кодекса Азербайджанской Республики"" в связи с применением Закона № 354-VIIQD от 13 февраля 2026 года "О внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики".
В последние годы в рамках последовательных социальных реформ, проводимых по поручению Президента, достигнуты значительные увеличения социальных выплат. В частности, эти реформы позволили увеличить минимальную заработную плату в 3,1 раза.
Новые законодательные акты добавляют в Трудовой кодекс положение о том, что минимальная заработная плата должна пересматриваться Президентом Азербайджанской Республики на основании предложений Кабинета Министров не реже одного раза в год.
Это изменение является еще одним шагом по приведению национального трудового законодательства в соответствие с международными стандартами и обеспечивает продолжение последовательной динамики повышения минимальной заработной платы, гарантирующей работникам в Азербайджане минимальный уровень жизни, в будущем.
Следует отметить, что минимальная заработная плата, в соответствии с Законом "О минимальном уровне прожиточного минимума", является социальной нормой, определяющей наименьший месячный размер оплаты труда за неквалифицированный труд и услуги. Работник, отработавший месячную норму и выполнивший свои трудовые функции, не может получать заработную плату ниже установленного государством минимального размера.