Əmək müqavilələrinin artıq 97 faizi e-qaydada bağlanılıb
Əmək münasibətləri və məşğulluq sahəsində rəqəmsal alətlərin tətbiqi son illər əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib. Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev "Sahibkarlar günü"nə həsr olunmuş “Sahibkarlığın inkişafı güclü iqtisadiyyatdır” mövzusunda keçirilən tədbirdə bildirib.
Nazir qeyd edib ki, son illər istifadəyə verilmiş ƏMAS platforması işəgötürənlərlə işçilər arasında elektron əmək müqavilələrinin bağlanılmasını təmin edir, rəqəmsal kadr uçotu sisteminin təşkilinə imkan yaradır. Qüvvədə olan əmək müqavilələrinin artıq 97 faizi elektron qaydada bağlanılıb.
Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə son illər aparılan sosial islahatların nailiyyətlərini, sosial ödənişlərdəki ciddi artımları diqqətə çatdıran Anar Əliyev özünüməşğulluq proqramının icrası işlərini, indiyədək 112 min nəfərin bu proqramla əhatə olunduğunu deyib. O, Nazirlik tərəfindən qeyd edilən dövrdə 175 peşə-ixtisas sahəsi üzrə 59 mindən çox şəxsin peşə hazırlığına cəlb edildiyini bildirib.
Qeyd edib ki, dövlət tərəfindən əmək bazarının inkişafına, habelə sahibkarlığa dəstək məqsədilə 2020-ci ildən icra edilən əməkhaqqının bir hissəsinin maliyyələşdirilməsi proqramı əsasında 1585 müəssisə ilə əməkdaşlıq qurulub. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində 5 mindən çox şəxsin məşğulluğu təmin edilib, onların əməkhaqqının bir hissəsi dövlət tərəfindən maliyyələşdirilib.
2023-cü ildən fəaliyyətə başlayan Əməyin Mühafizəsi Mərkəzi tərəfindən işəgötürənlərlə birlikdə iş yerlərinin attestasiyası həyata keçirilir, əməyin mühafizəsi sahəsində maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur. Ölkənin bütün regionlarında, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə keçirilən təlim və maarifləndirmə tədbirləri işəgötürənlərin bu sahədə bilik və bacarıqların artırılmasına mühüm töhfə verir. “DOST Müfəttiş” layihəsi üzrə isə işəgötürənlərdə əməyin mühafizəsi və elektron altsistemlərdən istifadə, əmək qanunvericiliyinin tətbiqi və insan resurslarının idarə edilməsi üzrə diaqnostik qiymətləndirmələr aparılır, boşluqlar aşkar edilir, onların aradan qaldırılması üçün tövsiyələr verilir, təlim və konsultasiyalar təşkil olunur.
Sosial və İqtisadi Məsələlər üzrə Üçtərəfli Komissiyanın fəaliyyətini qeyd edən Anar Əliyev diqqətə çatdırıb ki, işəgötürənlərin, işçilərin və hökumətin nümayəndələrini bir araya gətirən, mühüm sosial dialoq platforması olan Komissiya əmək və məşğulluq, əmək miqrasiyası, sosial təminat sahəsində normativ hüquqi aktların layihələrinin hazırlanması və digər tədbirlərin həyata keçirilməsində iştirak edir.
Nazir son illər əmək münasibətlərinin beynəlxalq standartlara uyğun tənzimlənməsi istiqamətində aparılmış mühüm islahatlar çərçivəsində Əmək Məcəlləsinin 150-dən çox maddəsinə, digər normativ hüquqi aktlara 500-ə yaxın dəyişiklik edildiyini deyib.
Bildirib ki, əmək qanunvericiliyinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində də yeni dəyişiklik layihələri də hazırlanır. Bu layihələr bərabər dəyərli əməyə görə bərabər əməkhaqqının təmin edilməsi, saatlıq əməkhaqqı modeli, əməkhaqqı ödənişlərinin ƏMAS üzərindən həyata keçirilməsi, əmək münasibətlərində ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, məzuniyyət normalarının təkmilləşdirilməsi, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, eləcə də uşaq hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyətin sərtləşdirilməsi kimi mühüm istiqamətləri əhatə edir.

В последние годы применение цифровых инструментов в сфере трудовых отношений и занятости значительно расширилось. Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на мероприятии, посвящённом Дню предпринимателей, на тему «Развитие предпринимательства — сильная экономика».
Министр отметил, что внедрённая в последние годы платформа ƏMAS обеспечивает заключение электронных трудовых договоров между работодателями и работниками, а также позволяет организовать цифровую систему учёта кадров. Уже 97% действующих трудовых договоров заключены в электронном формате.
Анар Алиев также подчеркнул достижения последних лет в рамках социальных реформ, проводимых под руководством Президента Ильхама Алиева, включая значительный рост социальных выплат. Он сообщил, что в рамках программы самозанятости на сегодняшний день охвачено 112 тысяч человек. Кроме того, с указанного периода более 59 тысяч человек были вовлечены в профессиональную подготовку по 175 специальностям.
Министр отметил, что в рамках государственной поддержки развития рынка труда и предпринимательства с 2020 года реализуется программа софинансирования части заработной платы, в рамках которой установлено сотрудничество с 1 585 предприятиями. Благодаря этому обеспечена занятость более 5 тысяч человек, часть их заработной платы финансируется государством.
Также он сообщил, что Центр охраны труда, начавший деятельность в 2023 году, совместно с работодателями проводит аттестацию рабочих мест и организует просветительские мероприятия в сфере охраны труда. Обучающие и информационные мероприятия, проводимые во всех регионах страны, включая освобождённые территории, способствуют повышению знаний и навыков работодателей. В рамках проекта "DOST Müfəttiş" проводятся диагностические оценки в области охраны труда, применения электронных подсистем, трудового законодательства и управления человеческими ресурсами, выявляются недостатки и предоставляются рекомендации.
Анар Алиев также отметил деятельность Трёхсторонней комиссии по социальным и экономическим вопросам как важной платформы социального диалога между работодателями, работниками и государством.
Министр добавил, что в рамках реформ по приведению трудовых отношений в соответствие с международными стандартами внесено около 500 изменений в более чем 150 статей Трудового кодекса и других нормативных актов.
Он также сообщил, что готовятся новые изменения в трудовое законодательство. Они охватывают такие направления, как обеспечение равной оплаты за труд равной ценности, внедрение почасовой оплаты труда, проведение выплат заработной платы через систему ƏMAS, предотвращение дискриминации в трудовых отношениях, совершенствование норм отпусков, усиление охраны труда и безопасности, а также ужесточение ответственности за нарушение прав ребёнка.