Nazir Anar Əliyev Beynəlxalq Əmək Konfransının sessiyasında çıxış edib
Beynəlxalq Əmək Təşkilatına (BƏT) üzv ölkələrin hökumət nümayəndələri və sosial tərəfdaşların iştirakı ilə Cenevrə şəhərində (İsveçrə) Beynəlxalq Əmək Konfransının 114-cü sessiyası keçirilir.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev rəqəmsal həllərin genişləndirilməsi, süni intellektdən səmərəli istifadənin ölkəmizin əsas prioritetlərindən olduğunu, bu istiqamətdə görülən işləri qeyd edib. O, Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında son illər Azərbaycanda həyata keçirilən sosial islahatların uğurlarını, sosial ödənişlərdə, əmək müqavilələrinin sayında ciddi artımları diqqətə çatdırıb.
Nazir bildirib ki, ölkəmizdə əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində 150 ​​xidmətin 90 faizdən çoxu rəqəmsallaşdırılıb, 50-dən çoxu proaktiv şəkildə təqdim olunur. “Əmək və Məşğulluq” altsistemi əmək münasibətlərinin vahid rəqəmsal platformasıdır və əmək qanunvericiliyinə əməl olunmasının elektron auditinə də imkan verir. Aktiv əmək müqavilələrinin 97 faizi bu e-sistem üzərində elektron şəkildə bağlanıb.
Anar Əliyev DOST konsepsiyasının üstünlükləri və uğurlarını qeyd edib. O, Azərbaycanın BƏT-in artıq 60 Konvensiyasına qoşulduğunu, Təşkilatın daha 4 Konvensiyasının ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya imkanlarının nəzərdən keçirildiyini bildirib. Beynəlxalq standartlara uyğun olaraq ölkəmizin əmək qanunvericiliyində edilən son dəyişiklikləri diqqətə çatdıran nazir bildirib ki, Azərbaycan 2024-cü ildə COP29-a, bu il isə BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) kimi əlamətdar beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edib. Bu da ölkəmizin iqlim, urbanizasiya və əməyin gələcəyi ilə bağlı qlobal gündəliyin formalaşmasında fəal rolunu bir daha təsdiqləyir.
Azərbaycan və BƏT arasında iki Layiqli Əmək Ölkə Proqramı uğurla həyata keçirildiyini deyən Anar Əliyev ötən ilin sonunda növbəti, 2025–2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramının imzalandığını bildirib. O, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma və inkişaf işlərini, doğma yurdlarına köçürülən sakinlərin layiqli məskunlaşma, məşğulluq və iqtisadi fəallığının təmin edildiyini vurğulayıb.
Sessiya çərçivəsində Anar Əliyev BƏT-in Baş direktoru Jilber Hunqbo ilə görüşüb. Görüşdə BƏT ilə Azərbaycan arasında səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyi vurğulanıb. Ölkəmizdə əmək münasibətləri sahəsində rəqəmsal həllərin geniş tətbiqindən, son illər əmək qanunvericiliyində aparılmış gender islahatlarından bəhs olunub. Təşkilatın yeni sənədlərinin ratifikasiyası işləri qeyd olunub, gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Министр Анар Алиев выступил на сессии Международной конференции труда
114-я сессия Международной конференции труда проходит в Женеве (Швейцария) с участием представителей правительств и социальных партнёров государств – членов МОТ.
Выступая на сессии, руководитель азербайджанской делегации, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев отметил, что расширение цифровых решений и эффективное использование искусственного интеллекта являются одними из ключевых приоритетов Азербайджана, и рассказал о проводимой в этом направлении работе. Он подчеркнул успехи социальных реформ, реализуемых в Азербайджане в последние годы по поручению Президента Ильхама Алиева, а также значительный рост социальных выплат и количества трудовых договоров.
Министр сообщил, что более 90% из 150 услуг в сферах труда, занятости и социальной защиты в Азербайджане оцифрованы, а более 50 предоставляются в проактивной форме. Подсистема «Труд и занятость» является единой цифровой платформой трудовых отношений и также позволяет осуществлять электронный аудит соблюдения трудового законодательства. 97% действующих трудовых договоров заключаются в электронной форме через данную систему.
Анар Алиев также отметил преимущества и успехи концепции DOST. Он сообщил, что Азербайджан присоединился уже к 60 конвенциям МОТ, а возможность ратификации ещё 4 конвенций находится на рассмотрении. Также были отмечены последние изменения в трудовом законодательстве в соответствии с международными стандартами. Министр подчеркнул, что Азербайджан принимал такие значимые международные мероприятия, как COP29 в 2024 году и 13-ю сессию Всемирного форума городов (WUF13) в текущем году, что подтверждает активную роль страны в формировании глобальной повестки по вопросам климата, урбанизации и будущего труда.
Анар Алиев отметил, что между Азербайджаном и МОТ успешно реализованы две программы стран по достойному труду, а в конце прошлого года была подписана новая программа на 2025–2029 годы. Он также подчеркнул масштабные работы по восстановлению и развитию на освобождённых территориях, а также обеспечение достойного проживания, занятости и экономической активности переселённых жителей.
В рамках сессии Анар Алиев также встретился с Генеральным директором МОТ Гилбером Хунгбо. В ходе встречи была подчеркнута эффективная кооперация между МОТ и Азербайджаном, включая широкое применение цифровых решений в сфере трудовых отношений и гендерные реформы в трудовом законодательстве. Также были обсуждены вопросы ратификации новых документов МОТ и перспективы дальнейшего сотрудничества.