Nazir Anar Əliyev ölkəmizin BƏT-in daha bir Konvensiyasına qoşulmasına dair bildirişi Təşkilatın Baş direktoruna təqdim edib
4 iyun 2026, 15:54
Beynəlxalq Əmək Konfransının sessiyası çərçivəsində Türkiyə və Litva nazirləri ilə görüşlər olub.
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) Cenevrədə (İsveçrə) keçirilən Beynəlxalq Əmək Konfransının 114-cü sessiyasında iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev ölkəmizin BƏT-in daha bir Konvensiyasına qoşulmasına dair bildirişi Təşkilatın Baş direktoru Jilber Hunqboya təqdim edib.
“Əməyin Təhlükəsizliyi və Gigiyenasının Təşviq Edilməsinin Əsasları haqqında” 187 nömrəli Konvensiya bu ilin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə təsdiq edilib.
Anar Əliyevlə Jilber Hunqbonun görüşündə Azərbaycanın ötən dövrdə Təşkilatın artıq 60 Konvensiyasına qoşulduğu və daha bir sıra konvensiyaların ratifikasiya imkanlarının nəzərdən keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Sessiya çərçivəsində nazir Anar Əliyevin Türkiyənin əmək və sosial müdafiə naziri Vedat İşıkhanla görüşündə ölkələrimiz arasında münasibətlərin qardaşlıq və strateji müttəfiqlik səviyyəsində olduğu vurğulanıb. İki nazirlik arasında əməkdaşlıq gündəliyinə, habelə işçi qüvvəsinin ixracı ilə bağlı əməkdaşlığın davamlı və daha intensiv xarakter almasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Litvanın sosial təminat və əmək naziri Yurate Zaylskyene ilə görüşən nazir Anar Əliyev ölkələrimiz arasında sosial sahədə əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd edib. Görüşdə bu sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, Litvanın əmək bazarının ehtiyaclarına uyğun olaraq Azərbaycandan işçi qüvvəsinin cəlb edilməsi imkanlarının araşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
BƏT-in Baş direktorunun köməkçisi və kabinetinin rəhbəri Beate Andres və BƏT-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Peter van Roy ilə görüşlərdə ölkəmizin BƏT-lə əməkdaşlığının yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.

В рамках Международной конференции труда состоялись встречи с министрами Турции и Литвы.
На 114-й сессии Международной конференции труда Международной организации труда в Женеве министр труда и социальной защиты населения Азербайджана, руководитель азербайджанской делегации Анар Алиев представил Генеральному директору МОТ Гилберу Хунгбо уведомление о присоединении Азербайджана к ещё одной Конвенции организации.
Конвенция №187 "Об основах поощрения охраны труда и здоровья" была ратифицирована законом Республики Азербайджан в начале текущего года.
В ходе встречи Анар Алиев–Гилбер Хунгбо было отмечено, что Азербайджан уже присоединился к 60 конвенциям МОТ, а возможность ратификации ряда других конвенций находится на рассмотрении.
В рамках сессии на встрече министра Анара Алиева с министром труда и социальной защиты Турции Ведатом Ишыханом было подчеркнуто, что отношения между двумя странами находятся на уровне братства и стратегического союзничества. Стороны обменялись мнениями по повестке сотрудничества между министерствами, а также по вопросам обеспечения устойчивого и более интенсивного характера сотрудничества в сфере экспорта рабочей силы.
На встрече с министром социальной защиты и труда Литвы Юрате Зайльскене Анар Алиев отметил широкие возможности для дальнейшего укрепления сотрудничества в социальной сфере между двумя странами. Были обсуждены вопросы углубления сотрудничества, а также изучения возможностей привлечения рабочей силы из Азербайджана в соответствии с потребностями рынка труда Литвы.
На встречах с заместителем Генерального директора МОТ, руководителем кабинета Беате Андрес и региональным директором МОТ по Европе и Центральной Азии Питером ван Рооем были обсуждены возможности расширения сотрудничества между Азербайджаном и МОТ по новым направлениям.