Sosial və İqtisadi məsələlər üzrə Üçtərəfli Komissiya növbəti iclasını keçirib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) təmsil olunduğu Sosial və İqtisadi məsələlər üzrə Üçtərəfli Komissiya növbəti iclasını keçirib.
İclasda əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri, Komissiyanın sədri Anar Əliyev, AHİK-in sədri Sahib Məmmədov və ASK-nın sədri Məmməd Musayev, habelə hər üç qurumdan əməkdaşlar iştirak ediblər. Qeyd edək ki, Komissiyanın Əsasnaməsinin tələblərinə uyğun olaraq 2026-cı il üzrə Komissiyaya sədrlik Nazirliyə keçib.
Anar Əliyev iclası giriş sözü ilə açaraq Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında son illər aparılan sosial islahatları, bu islahatlar çərçivəsində əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi sahəsində də yeni mühüm addımların atıldığını qeyd edib. O, yeni qanunvericilik layihələrinin, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsi ilə bağlı təkliflərin, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) Konvensiyalarının ratifikasiyası işlərinin sosial tərəfdaşlarla birgə səmərəli müzakirəsi baxımından Üçtərəfli Komissiyanın fəaliyyətinin önəmini vurğulayıb.
Sahib Məmmədov və Məmməd Musayev ötən dövrdə tərəflər arasında uğurlu sosial tərəfdaşlığın həyata keçirildiyini, Üçtərəfli Komissiya tərəfindən aparılan birgə müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bu iclasda da sosial-iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərin nəzərdən keçiriləcəyi bildirilib.
İclasda özünüməşğulluq fəaliyyətini həyata keçirən şəxslərlə bağlı təkliflər, BƏT-in Konvensiyalarına uyğun olaraq əmək qanunvericiliyində növbəti təkmilləşdirmələrin aparılması məsələləri müzakirə olunub.
Habelə onlayn platformalar üzərindən fəaliyyət göstərən şəxslərin hüquqi statusunun, əmək və sosial təminat hüquqlarının müəyyən edilməsi, Üçtərəfli Komissiyanın tərkibində BƏT-in “Sosial dialoq institutları üçün özünü qiymətləndirmə metodu”nun tətbiqi üzrə İşçi Qrupun yaradılması, bu metodun tətbiqi üzrə tədbirlər planının hazırlanması və s. ilə əlaqədar təkliflər də nəzərdən keçirilib.

Состоялось очередное заседание Трёхсторонней комиссии по социальным и экономическим вопросам, в состав которой входят представители Министерства труда и социальной защиты населения, Конфедерации профсоюзов Азербайджана (AHİK) и Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK).
В заседании приняли участие министр труда и социальной защиты населения, председатель Комиссии Анар Алиев, председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, председатель ASK Мамед Мусаев, а также представители всех трёх организаций. Согласно требованиям Положения о Комиссии, председательство в Комиссии в 2026 году перешло к Министерству.
Открывая заседание, Анар Алиев отметил социальные реформы, реализуемые в последние годы по поручению Президента Ильхама Алиева, подчеркнув, что в рамках этих реформ были предприняты важные шаги по совершенствованию трудового законодательства. Он также подчеркнул значимость деятельности Комиссии с точки зрения эффективного обсуждения с социальными партнёрами новых законодательных инициатив, предложений в сфере труда, занятости и социальной защиты, а также вопросов ратификации конвенций Международной организации труда (МОТ).
Сахиб Мамедов и Мамед Мусаев отметили успешное развитие социального партнёрства между сторонами в предыдущий период и подчеркнули важность совместных обсуждений, проводимых в рамках Трёхсторонней комиссии. Было отмечено, что на данном заседании будут рассмотрены вопросы, имеющие важное социально-экономическое значение.
В ходе заседания были обсуждены предложения, касающиеся лиц, осуществляющих деятельность в сфере самозанятости, а также вопросы дальнейшего совершенствования трудового законодательства в соответствии с конвенциями МОТ.
Кроме того, были рассмотрены предложения по определению правового статуса лиц, работающих через онлайн-платформы, обеспечению их трудовых и социальных прав, созданию в составе Трёхсторонней комиссии Рабочей группы по внедрению «Метода самооценки для институтов социального диалога» МОТ, а также подготовке плана мероприятий по реализации данной методологии.