Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantıları çərçivəsində “İnklüziv cəmiyyətin qurulmasında DOST modeli: Dayanıqlı inkişaf üçün innovativ sosial xidmətlər” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyi tərəfindən təşkil olunan, yerli və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin, ekspertlərin, digər maraqlı tərəflərin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycanda sosial müdafiə sahəsində həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatlardan bəhs olunub. Ölkədə vətəndaşyönümlü xidmət modelinin təkamülü və inklüziv sosial xidmətlərin genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər müzakirə edilib.
Tədbirin açılışında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev ölkəmizdə sosial müdafiə sisteminin inkişaf etdirılməsi və müasirləşdirilməsi, bu sahədə xidmətlərin əlçatanlığının artırılması üçün son illər aparılan islahatları qeyd edib. O, DOST modelinin bu islahatların mühüm nailiyyətlərindən olduğunu vurğulayıb, habelə sosial sahədə rəqəmsal texnologiyaların geniş tətbiqi istiqamətində atılan addımları diqqətə çatdırıb.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov DOST modelinin yüksək vətəndaş məmnunluğuna əsaslanan unikal xidmət platforması olduğunu bildirib. Bu modelin sosial xidmətlərin daha operativ, şəffaf və keyfiyyətli təqdim edilməsində, dövlət-vətəndaş münasibətlərinin yeni müstəviyə daşınmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Qadınların və Gənclərin Gücləndirilməsi üzrə meneceri Ahmed Faruk Diken isə inklüziv inkişafın təmin edilməsində institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi və innovativ sosial həllərin tətbiqinin qlobal əhəmiyyətini qeyd edib.
1 saylı Bakı DOST Mərkəzinin direktoru Ruslan Mirzəliyev "İnteqrasiya olunmuş və data əsaslı sosial müdafiə sistemlərinin inkişafı: DOST modeli və Xidmət, İnnovasiya üzrə Mükəmməllik Mərkəzi" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədbir DOST konsepsiyası, sosial xidmətlərin tam rəqəmsallaşdırılması, inklüziv məşğulluq və sosial innovasiyalar istiqamətində reallaşdırılan layihələr barədə geniş təqdimatla və təcrübə mübadiləsi ilə davam edib.

В Баку в рамках 51-го Ежегодного собрания Группы Исламского банка развития состоялось мероприятие на тему "Модель DOST в построении инклюзивного общества: инновационные социальные услуги для устойчивого развития".
Мероприятие было организовано Агентством DOST, действующим при Министерстве труда и социальной защиты населения. В нём приняли участие представители местных и международных организаций, эксперты и другие заинтересованные стороны. В ходе обсуждений была представлена информация о масштабных реформах, реализуемых в сфере социальной защиты в Азербайджане, эволюции модели клиентоориентированного обслуживания и мерах по расширению инклюзивных социальных услуг.
Открывая мероприятие, заместитель министра труда и социальной защиты населения Хидаят Абдуллаев отметил реформы, проведённые в последние годы для развития и модернизации системы социальной защиты страны, а также повышения доступности социальных услуг. Он подчеркнул, что модель DOST является одним из важнейших достижений этих реформ, а также отметил шаги, предпринятые по широкому внедрению цифровых технологий в социальной сфере.
Председатель Правления Агентства DOST Фарид Мамедов заявил, что модель DOST представляет собой уникальную платформу предоставления услуг, основанную на высоком уровне удовлетворённости граждан. Он подчеркнул её важную роль в обеспечении более оперативного, прозрачного и качественного предоставления социальных услуг, а также в выведении отношений между государством и гражданами на качественно новый уровень.
Менеджер Группы Исламского банка развития по расширению возможностей женщин и молодёжи Ахмед Фарук Дикен отметил глобальную значимость укрепления институционального сотрудничества и внедрения инновационных социальных решений для обеспечения инклюзивного развития.
Директор Бакинского центра DOST 1 Руслан Мирзалиев выступил с презентацией на тему "Развитие интегрированных и основанных на данных систем социальной защиты: модель DOST и Центр передового опыта в области услуг и инноваци".
Мероприятие продолжилось подробными презентациями и обменом опытом по концепции DOST, полной цифровизации социальных услуг, инклюзивной занятости и проектам в сфере социальных инноваций.