Birgə Komissiyanın həmsədrləri Azərbaycan və Macarıstanın ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyini müzakirə etdilər
24 yanvar 2023, 16:48
Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevlə Komissiyanın Macarıstan tərəfindən həmsədri, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyartonun videoformatda görüşü olub.
S.Babayev Azərbaycanla Macarıstanın əlaqələrinin daim genişlənməkdə olduğunu, iki ölkənin dövlət başçılarının qəbul etdiyi “Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə”nin əlaqələrin inkişafına və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsinə imkan verdiyini qeyd edib.
Azərbaycanda Macarıstan şirkətlərinin uğurlu fəaliyyəti qeyd olunub, Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan böyük quruculuq işlərində də macar şirkətlərinin iştiraka maraq göstərmələrindən məmnunluq ifadə edilib.
P.Siyarto ölkəsinin Azərbaycanla dost münasibətləri, strateji tərəfdaşlıq əsasında əlaqələrinin daim uğurla inkişaf etdiyini, qarşıdakı dövrdə də bu əlaqələrin genişlənməkdə davam edəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə iki ölkə arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi müzakirə olunub. İqtisadi əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinə, enerji sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsi və daha da genişləndirilməsinə, ikitərəfli və tranzit yük axınının həcminin artırılmasına, kənd təsərrüfatı, təhsil, informasiya texnologiyaları və s. sahələrdə gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İki ölkə arasında bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğu bildirilib. Ticarət və investisiya, qeyri-neft mallarının ixracı məsələləri, iki ölkənin biznes birlikləri arasında əlaqələrin və qarşılıqlı investisiya qoyuluşlarının həcminin artırılması imkanları müzakirə olunub. Azərbaycan və macar iş adamları arasında ikitərəfli işgüzar əlaqələrin, hər iki ölkədə təşkil olunan biznes forumların davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyanın fəaliyyətindən və ötən ilin fevralında Bakıda keçirilən 8-ci iclasının yekunlarından, Komissiyanın növbəti iclasına hazırlıq işlərindən bəhs olunub.

Сопредседатели Совместной комиссии обсудили повестку двустороннего сотрудничества Азербайджана и Венгрии
24 января 2023, 16:48
Сопредседатель Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между правительствами Азербайджана и Венгрии, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев и сопредседатель комиссии от Венгрии, министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сиярто провели встречу в видеоформате.
С. Бабаев отметил, что отношения между Азербайджаном и Венгрией постоянно расширяются. «Совместная декларация о стратегическом партнерстве между Азербайджанской Республикой и Венгрией», принятая главами государств двух стран, позволяет развивать отношения и повышать уровень стратегического партнерства.
Была отмечена успешная деятельность венгерских компаний в Азербайджане, выражено удовлетворение тем, что венгерские компании проявили интерес к участию в крупных строительных работах, проводимых на наших территориях, освобожденных от оккупации Армении.
П. Сиярто выразил уверенность, что отношения его страны с Азербайджаном постоянно успешно развиваются на основе дружественных отношений и стратегического партнерства, и что в предстоящий период эти отношения будут продолжать расширяться.
На встрече обсуждалась повестка двустороннего сотрудничества двух стран. Состоялся обмен мнениями о будущем сотрудничестве в перспективных направлениях экономического сотрудничества, продолжения и дальнейшего расширения сотрудничества в сфере энергетики, увеличения объемов двустороннего и транзитного грузопотока, сельского хозяйства, образования, информационных технологий и др.
Было констатировано наличие широких возможностей для сотрудничества двух стран в сфере возобновляемых источников энергии и энергоэффективности. Обсуждены вопросы торговли и инвестиций, экспорта не нефтяных товаров, возможности увеличения объема отношений и взаимных инвестиций между бизнес-ассоциациями двух стран, двусторонние деловые отношения между азербайджанскими и венгерскими бизнесменами в обеих странах.
Были обсуждены деятельность Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между правительствами Азербайджана и Венгрии и итоги 8-го заседания, состоявшегося в Баку в феврале прошлого года, подготовка к очередному заседанию комиссии.