Demoqrafiya sahəsində Serbiya ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olundu
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan Serbiyanın ailə rifahı və demoqrafiya naziri xanım Dariya Kisiçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri, Azərbaycanla Serbiya arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın ölkəmiz tərəfindən həmsədri Sahil Babayev Azərbaycan və Serbiyanın  dövlət başçılarının səyləri nəticəsində iki ölkənin əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib.
Keçən il Azərbaycan və Serbiyanın ticarət dövriyyəsində 17,9 faiz artım olduğu, ötən dövrdə imzalanan əməkdaşlıq sənədlərinin əlaqələrin yüksələn xətlə inkişafında əhəmiyyəti qeyd olunub. Ölkəmizdə son illər aparılan sosial islahatlar, beynəlxalq səviyyədə də yüksək dəyərləndirilən DOST təcrübəsi, sosial xidmətlərin avtomatlaşdırılması istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verilib.
Azərbaycanda demoqrafiya və əhali sakinliyinin inkişafı sahəsində aparılan dövlət siyasətindən, əsas demoqrafik meyillərdən bəhs olunub. Ölkəmizdəki müsbət demoqrafik vəziyyət, əhalinin sabit artım tempinin mövcud olduğu, əhali proqnozlarının hazırlanması sahəsində aparılan işlər diqqətə çatdırılıb.
Xanım D.Kisiç Azərbaycana səfərinin xoş təəssüratlarını ifadə edib. Serbiyanın  Azərbaycanla dost münasibətini, əlaqələri daim genişləndirmək əzmində olduğunu  vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Serbiyanın Ailə Rifahı və Demoqrafiya Nazirliyi arasında əməkdaşlıq üçün hüquqi bazanın genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Demoqrafiya sahəsində əlaqələrin dərinləşdirilməsi, bu sahədə qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi, nazirliklər arasında əməkdaşlıq sənədinin imzalanması məsələləri müzakirə edilib.

С Сербией были обсуждены возможности сотрудничества в сфере демографии
Министр труда и социальной защиты населения встретился с делегацией во главе с Министром благосостояния семьи и демографии Сербии Дарьей Кисич, которая находилась с визитом в нашей стране.
Министр труда и социальной защиты населения, сопредседатель межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Сербией Сахил Бабаев сказал, что в результате усилий глав государств Азербайджана и Сербии отношения между двумя странами поднялись на уровень стратегического партнерства.
В прошлом году товарооборот Азербайджана и Сербии увеличился на 17,9 процента, и было отмечено значение подписанных в прошедший период документов о сотрудничестве в поступательном развитии отношений. Была дана информация о социальных реформах, проводимых в нашей стране за последние годы, опыте DOST, который высоко ценится на международном уровне, достижениях, достигнутых в направлении автоматизации социальных служб.
Были обсуждены проводимая в Азербайджане государственная политика в области демографии и развития расселения населения, основные демографические тенденции. Доведены до сведения положительная демографическая ситуация в нашей стране, где наблюдаются стабильные темпы роста населения, и работа, проводимая в области демографических прогнозов.
Д. Киcич выразила приятные впечатления от визита в Азербайджан. Она подчеркнула, что Сербия полна решимости постоянно расширять дружественные отношения с Азербайджаном.
На встрече была отмечена важность расширения договорно-правовой базы сотрудничества между Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджана и Министерством благосостояния семьи и демографии Сербии.
Обсуждены вопросы углубления отношений в области демографии, обмена передовым опытом в этой сфере, подписания документа о сотрудничестве между министерствами.