Konfrans rəsmi mərasimdən sonra plenar iclaslarla davam edib. İlk iclas Vahid platforma konsepsiyasında idarəetmə modelləri mövzusunda keçirilib. Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin müdiri Elşad Xanəlibəylinin moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə Litvanın sosial müdafiə və əmək nazirinin müavini Justina Jakštienė, DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov, Serbiyanın ailə rifahı və demoqrafiya nazirinin köməkçisi Sandra Grujičić və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
İkinci plenar iclas Vahid platforma konsepsiyasında koordinasiya və kommunikasiya mövzusuna həsr olunub. İclasa Azertelecom MMC-nin Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyev moderatorluq edib. Həmin müzakirədə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Mərkəzi Aparatının Sosial Sığorta və əmək münasibətlərinə nəzarət idarəsinin rəisi Nigar Vahabzadə, Beynəlxalq Sosial Müdafiə Assosiasiyasının (İSSA) Avrasiya üzrə koordinatoru Dmitri Karasyov (İsveçrə), AMCHAM Azərbaycanın icraçı direktoru Gülnarə Aslanbəyli və Türkiyənin İŞKUR təşkilatının məşğulluq üzrə mütəxəssisi Hakan Özer spiker qismində çıxış ediblər.
Plenar iclaslardan sonra konfransın birinci gününə yekun vurulub.
Konfransın ikinci günü panel müzakirələri ilə davam edib. Birinci panel müzakirəsi Xidmətlərin vahid platforma konsepsiyasına inteqrasiyası və əlçatanlığın təmin edilməsi mövzusuna həsr olunub. B.E.S.T Solutions şirkətinin rəhbəri Yana Krimpenin moderatorluğu ilə baş tutan müzakirədə KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənov, Norveçin Bergen Universitetinin Əmək və Rifah Müdirliyinin baş məsləhətçisi Thore Hansen, DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Kənan Əkpərov və UN Universitetinin araşdırma koordinatoru Soumaya Ben Dhaou (Portuqaliya) mövzu ətrafında çox maraqlı diskussiya aparıblar.
Paralel olaraq keçirilən ikinci panel müzakirə Xidmət keyfiyyətinin təmin edilməsində qiymətləndirmə alətləri mövzusunda olub. Panel müzakirə 2-yə 5 saylı Bakı DOST Mərkəzinin direktoru Ruslan Mirzəliyev moderatorluq edib. Estoniyanın Səhiyyə və Rifah İnformasiya Sistemləri Mərkəzinin direktoru Margus Arm, Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriyanın İdarə Heyətinin sədri Elnur Səfərli, DOST Agentliyinin Strateji planlaşdırma, məlumatların idarə edilməsi və təhlil departamentinin müdiri Şahin Zülfüqarov və “ASAN Xidmət”in Layihələrin idarəedilməsi və texnoloji həllər şöbəsinin müdir müavini Aynur Qurbanlının spiker qismində iştirak etdiyi müzakirədə real tətbiqi təcrübələr bölüşülüb, mütərəqqi həllər təqdim olunub.
Konfransın son – üçüncü panel müzakirəsi isə İR siyasəti vahid platformanın təşkilati inkişafı üçün əhəmiyyətli alət kimi mövzusuna həsr edilib. Dövlət Əmək Müfəttişliyi rəisinin müavini Nərmin Mirzəyevanın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə Avropa Sosial Şəbəkəsinin sədri Christian Fillet (Belçika), SOCAR Baş ofisinin Təlim və inkişaf şöbəsinin rəisi
Tural Məmmədov, Əmək bazarı üzrə böyük ekspert Dr.Manuela Hargassner Delpos (Avstriya) və Azərkosmosun işçi qüvvəsi üzrə meneceri Tural Hümbətov iştirak ediblər. Bu panel müzakirədə spikerlər insan resursları sahəsində tətbiq edilən yeniliklər, təşkilatlarda müasir iş mühitinin ehtiyacları və innovasiyalar barədə geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Bununla da iki günlük beynəlxalq konfrans öz işini uğurla yekunlaşdırdı. Həm plenar iclaslar, həm də panel müzakirələrdə təqdim edilən çıxışlarda çox maraqlı, ciddi elmi araşdırmalar, nəticələr, problemlər ortaya qoyuldu.

После официальной церемонии конференция продолжилась пленарными заседаниями. Первая встреча прошла на тему моделей управления в концепции единой платформы. В дискуссии, модератором в которой был начальник управления международных связей Государственного фонда социальной защиты Эльшад Ханалибейли, приняли участие заместитель министра социальной защиты и труда Литвы Юстина Якштене, председатель правления агентства DOST Фарид Мамедов, помощник министра благосостояния семьи и демографии Сербии, Сандра Груйчич и секретарь Национального координационного совета по устойчивому развитию Гусейн Гусейнов.
Второе пленарное заседание было посвящено теме координации и коммуникации в рамках концепции единой платформы. Модератором встречи выступил председатель совета директоров ООО «Азертелеком» Фуад Аллахвердиев. В ходе дискуссии, cпикерами выступили начальник отдела социального страхования и контроля трудовых отношений Центрального аппарата Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Азербайджанской Республики Нигяр Вагабзаде, евразийский координатор Международной Ассоциации Социального Обеспечения (ISSA) Дмитрий Карасев (Швейцария), исполнительный директор AMCHAM Азербайджан, Гульнара Асланбейли и представитель по трудоустройству организации İŞKUR (Турция) специалист Хакан Озер.
После пленарных заседаний завершился первый день конференции.
Второй день конференции продолжился панельными дискуссиями. Первая панельная дискуссия была посвящена теме интеграции Сервисов в единую концепцию платформы и обеспечению доступности. На эту тему, модератором в которой была руководитель компании B.E.S.T Solutions Яна Кримпен, была проведена очень интересная дискуссия, в которой приняли участие первый заместитель председателя совета директоров КОБИА Натиг Гасанов, главный консультант департамента труда и социального обеспечения Бергенского университета Норвегии Торе Хансен, директор Центра цифровых инноваций DOST Канан Акпаров и координатор исследований Университета ООН Сумайя Бен Дау (Португалия).
Вторая панельная дискуссия, проходившая параллельно, была посвящена инструментам оценки для обеспечения качества услуг. Модератором панельной дискуссии выступил директор Бакинского центра DOST №5 Руслан Мирзалиев. В качестве спикеров выступили директор Центра информационных систем здравоохранения и благосостояния Эстонии Маргус Арм, председатель правления Национальной обсерватории по вопросам рынка труда и социальной защиты Эльнур Сафарли, руководитель отдела стратегического планирования, управления данными и анализа Агентства DOST Шахин Зульфугаров, а также заместитель начальника отдела по управлению проектами и технологическими решениями «АСАН Хидмят» Айгюн Гурбанлы.
Последняя – третья панельная дискуссия конференции была посвящена теме: "HR-политика как важный инструмент организационного развития единой платформы". В дискуссии, модератором которой была заместитель начальника Государственной инспекции труда Нармин Мирзаева, приняли участие председатель Европейской социальной сети Кристиан Филле (Бельгия), руководитель отдела обучения и развития головного офиса SOCAR Турал Мамедов, старший эксперт по рынку труда доктор Мануэла Харгасснер Дельпос (Австрия) и менеджер по кадрам Азеркосмоса Турал Гумбатов. В ходе панельной дискуссии спикеры обменялись широким спектром идей об инновациях, применяемых в сфере человеческих ресурсов, потребностях современной рабочей среды в организациях и инновациях.
Таким образом, двухдневная международная конференция успешно завершила свою работу. Очень интересные, серьезные научные исследования, результаты и проблемы были раскрыты в выступлениях, представленных как на пленарных заседаниях, так и на панельных дискуссиях.