Əmək Məcəlləsinin 108-ci maddəsinin 1-ci hissəsinə əsasən Məcəllənin 91, 92 və 93-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş hallar istisna olunmaqla, qalan iş yerlərində səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və Ümumxalq Hüzn günü qabağı iş gününün müddəti həftəlik iş günlərinin sayından asılı olmayaraq bir saat qısaldılır.
Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 9 dekabr tarixli Qərarına əsasən iş və istirahət günlərinin ardıcıllığını təmin etmək məqsədilə 2024-cü ilin 4 və 5 yanvar iş günləri ilə müvafiq olaraq 2023-cü ilin 30 dekabr və 2024-cü ilin 7 yanvar istirahət günlərinin yerləri dəyişdirilib.
Bununla əlaqədar beşgünlük, həmçinin altıgünlük iş həftəsində 30 dekabr tarixi bayramqabağı iş günü olduğundan iş yerlərində (Məcəllənin 91, 92 və 93-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş hallar istisna olunmaqla) həmin iş gününün müddəti bir saat qısaldılır.

В соответствии с частью 1 статьи 108 ТК, за исключением случаев, предусмотренных статьями 91, 92 и 93 Кодекса, продолжительность рабочего дня в остальных рабочих местах перед днем голосования, праздничным днем, не являющиеся рабочими, Национальным днем траура не зависимо от количества рабочих дней в неделе, на один час сокращается.
Согласно Постановлению Кабинета Министров от 9 декабря 2023 года в целях обеспечения очередности рабочих дней и дней отдыха установленные даты рабочих дней 4 и 5 января 2024 года и дни отдыха 30 декабря 2023 года и 7 января 2024 года соответственно были изменены.
В связи с этим, поскольку 30 декабря является предпраздничным рабочим днем при пятидневной и шестидневной рабочей неделе, продолжительность этого рабочего дня на рабочих местах сокращается на один час (за исключением случаев, предусмотренных статьями 91, 92 и 93 Кодекса).