DOST Agentliyində Belarus nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Belarus Respublikasının rəsmiləri DOST Agentliyində olublar. Ədliyyə nazirinin birinci müavini Natalya Filippovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinə Belarus Respublikasının Xidmət və Təkrar Mühəndislik Agentliyinin departament rəisi Sergey Çernışev və Milli Elektron Xidmətlər Mərkəzinin direktor müavini Denis Jukov da daxil olub.
Əvvəlcə 1 saylı Bakı DOST Mərkəzində əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanış olublar. DOST mərkəzlərinin fəaliyyəti və iş prinsipi barədə nümayəndə heyətinə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, DOST mərkəzlərində sosial sahələr üzrə 159 xidmət “bir pəncərə”dən, operativ, şəffaf, vətəndaş rahatlığı və məmnunluğuna uyğun təqdim olunur.
Daha sonra Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov tərəfindən təqdimat keçirilib. Təqdimatda DOST Agentliyinin yaranma tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, qəbul edilən model, dövlət tərəfindən göstərilən dəstək və s. kimi məsələlərə toxunulub. Yaxın vaxtlarda Moldova Respublikasında DOST modelinin tətbiqinə başlanılacağı, Özbəkistanla təcrübə mübadiləsinin aparıldığı və Belarus Respublikası ilə də əməkdaşlığa hazır olduğumuz vurğulanıb.
Qeyd edək ki, görüş Belarus Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin rəhbər əməkdaşlarının ölkəmizə səfəri çərçivəsində baş tutub. Məqsəd Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və bu sahədə rəqəmsallaşmanın tətbiqi təcrübəsinin öyrənilməsidir.

В Агентстве DOST состоялась встреча с Белорусской делегацией
Агентство DOST посетили официальные лица Республики Беларусь. В состав делегации, возглавляемой первым заместителем министра юстиции Натальей Филипповой, вошли руководитель Агентства сервиса и реинжиниринга Республики Беларусь Сергей Чернышев и заместитель директора Национального центра электронных услуг Денис Жуков.
Сначала они ознакомились с услугами, оказываемыми населению в Бакинском центре DOST №1. Делегация была проинформирована о деятельности и принципах работы центров DOST. Было отмечено, что 159 услуг в социальной сфере предоставляются в центрах оперативно, прозрачно, согласно удобству и удовлетворению граждан по принципу «единого окна».
Далее председатель правления агентства Фарид Мамедов провел презентацию. В презентации были затронуты такие моменты, как дата создания Агентства, путь его развития, принятая модель, поддержка со стороны государства и т.д. Было подчеркнуто, что в ближайшее время в Республике Молдова начнется внедрение модели DOST, обмен опытом с Узбекистаном и наша готовность сотрудничать с Республикой Беларусь.
Стоит отметить, что встреча состоялась в рамках визита руководства Министерства юстиции Республики Беларусь в нашу страну. Цель – изучение опыта предоставления государственных услуг в Азербайджане и применения цифровизации в этой сфере.