Azərbaycanın “DOST” mərkəzləri modeli (konsepsiyası) Moldova Respublikasında tətbiq ediləcək. Konsepsiyanın həyata keçirilməsi üçün yaradılan işçi qrupun üzvləri təcrübə mübadiləsi, vəziyyətin yerində qiymətləndirilməsi və daha effektiv kommunikasiyanın qurulması məqsədilə Moldovaya səfər edib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə Moldovanın Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi arasında imzalanmış Tədbirlər Planına uyğun olaraq bu istiqamətdə yaradılan işçi qrupun üzvləri Moldovaya səfər edib.
Səfərin məqsədi razılaşdırılmış əsas istiqamətlər üzrə konsepsiya sənədinin hazırlanması üçün vəziyyəti yerində qiymətləndirmək, Moldovanın Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyinin qurumlarının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq və daha effektiv kommunikasiyanın qurulması olub. 4 gün davam edən səfər çərçivəsində işçi qrupun üzvləri Moldovanın sosial təminat üzrə məsul qurumu olan Milli Sosial Sığorta Kassasının “Botanika” qəbul mərkəzi, paytaxt Kişinyovdan kənarda olan digər qəbul mərkəzləri, eləcə də Məşğulluq Agentliyi, Sosial müdafiə sisteminin islahatlar komandası, Sosial Müfəttişlik, Əmək Müfəttişliyi, Respublika Protez-Ortopedik Bərpa Mərkəzi və digər əlaqəli qurumlarla görüşlər keçirib.
Səfərin sonuncu günündə Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Aleksey Buzu işçi qrupla görüşüb. DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov görüşə onlayn formatda qoşulub. Görüşdə nazir Aleksey Buzu işçi qrupun keçirdiyi görüşlər və onların ilkin müşahidələri ilə tanış olub.
Növbəti mərhələdə işçi qrup tərəfindən keçirilən görüşlər, əldə edilən məlumatlar, qurulan effektiv kommunikasiya əsasında "DOST" mərkəzləri modelinin (konsepsiyasının) Moldova Respublikasında tətbiq edilməsi üçün sənəd hazırlanacaq və qarşı tərəfə göndəriləcək.
Qeyd edək ki, bundan öncə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi ilə Milli Sosial Sığorta Kassası arasında onlayn formatda təcrübə mübadiləsi, eyni zamanda işçi qrupu daxilində və moldovalı nümayəndələrin iştirakı ilə bir neçə görüş keçirilmişdi.

Делегация Агентства DOST находится с визитом в Молдове - ФОТО
Модель (концепция) азербайджанских центров «DOST» будет реализована в Республике Молдова. Члены рабочей группы, созданной для реализации концепции, посетили Молдову с целью обмена опытом, оценки ситуации на месте и установления более эффективной коммуникации.
Согласно плану действий, подписанному между Министерством труда и социальной защиты населения и Министерством труда и социальной защиты Молдовы, члены созданной в этом направлении рабочей группы посетили Молдову.
Целью визита была оценка ситуации на месте для подготовки концептуального документа по согласованным основным направлениям, ознакомление с деятельностью учреждений Министерства труда и социальной защиты Молдовы и установление более эффективных коммуникаций. В рамках четырехдневного визита члены рабочей группы посетили центр приема «Ботаника» Национального фонда социального страхования, агентства, отвечающего за социальное обеспечение Молдовы, другие центры приема за пределами столицы Кишинева, а также Агентство Занятости, Социальную Инспекцию, Инспекцию Труда, провели встречи с Республиканским протезно-ортопедическим реабилитационным центром и другими соответствующими учреждениями.
В последний день визита министр труда и социальной защиты Молдовы Алексей Бузу встретился с рабочей группой. К встрече онлайн присоединился председатель правления агентства DOST Фарид Мамедов. На заседании министр Алексей Бузу ознакомился с заседаниями рабочей группы и их первоначальными наблюдениями.
На следующем этапе на основе проведенных рабочей группой встреч, полученной информации и налаживания эффективной коммуникации будет подготовлен и отправлен другой стороне документ для реализации модели (концепции) центров «DOST» в Республике Молдова.
Отметим, что ранее в онлайн-формате состоялся обмен опытом между Агентством DOST при Министерстве труда и социальной защиты населения и Национальным фондом социального страхования, а также несколько встреч в рамках рабочей группы и с участием Представителей Молдовы.